Kontynuacja projektów skierowanych do dużych rodzin (Rodzina 3+) i seniorów (infrastruktura społeczna i programy wsparcia)

Obietnica: Kontynuacja projektów skierowanych do dużych rodzin (Rodzina 3+) i seniorów (infrastruktura społeczna i programy wsparcia)

Weryfikacja: Zrealizowane

Uzasadnienie

Prezydent w minionej kadencji kontynuował realizację programu „Rodzina 3 Plus”. Dołączyli nowi partnerzy programu, oferujący zniżki i rabaty.

W ramach wsparcia seniorów, w 2015 roku uruchomiono program „Lublin Strefa 60+”, w ramach którego wydano 14 tysięcy sztuk Lubelskiej Karty Seniora, rozpoczęto prowadzenie dyżurów w formie telewsparcia oraz udzielono ok. dwóch tysięcy godzin wsparcia psychologicznego. Urząd kontynuuje działania rozpoczete wcześniej, w tym Lubelskie Dni Seniora, pokaz mody senioralnej, przyznawanie certyfikatu „Miejsce Przyjazne Seniorom”.

Ponadto rzeczniczka prezydenta zauważa, że „Stale rozwijana jest oferta skierowana do najstarszych mieszkańców naszego miasta. Od początku Programu „Lublin Strefa 60+” wydano ponad 14 tysięcy Lubelskich Kart Seniora, które oferują zniżki na różnorodne usługi, z których aktywnie korzystają lubelscy seniorzy. Swój wolny czas mogą spędzać także w blisko 20 Klubach Seniora na terenie całego miasta, oferujących różnorodną ofertę zajęć. Osoby, które nie mogą wyjść z domu korzystają z Telewsparcia 60+. Miasto uruchomiło w 2012 r. Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej, a w nim od 2016 r. Centrum Inicjatyw Senioralnych koordynujące działania na rzecz seniorów w Lublinie. Co roku odbywają się także różne wydarzenia tematyczne takie jak Lubelskie Dni Seniora, Korowód Międzypokoleniowy, pokaz mody senioralnej „Odczaruj jesień życia” czy konkurs na „Miejsce Przyjazne Seniorom”, w ramach którego przyznano już 148 certyfikatów (6 edycji, 7 zostanie rozstrzygnięta na koniec października 2018 r.).